Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Çeşitli görüntüleme yöntemleri ile 2 ve 3 boyutlu güvenilir, görüntü kalitesi yüksek, tanı ve tedavi planlamasını kolaylaştıran çözümlerin tümünü kapsayan teknoloji  ürünlerinin diş hekimliği alanında kullanılmasıdır.

Dijital diş hekimliğinin yıllardır vazgeçilemeyen ve en önemli kullanım aracı haline gelen panoromik röntgen rutin teşhis aracı haline gelmiştir.

Dijital diş hekimliği ile artık bu modeller, 3 boyutlu tarama ile sanal ortamda elde edilmektedir. Bu sayede tedavi planını oluşturmak için gerekli olan ölçümler çok daha hızlı ve doğru olmaktadır. Invisalign gibi diş teli kullanılmadan yapılan ortodontik tedaviler tam anlamıyla dijital diş hekimliğinin bir ürünüdür. Invisalign tedavi planlaması tamamen dijital sistem üzerinden yapılmakta olup, şeffaf plaklar 3 boyutlu yazıcılar ile oluşturulan modellerden elde edilmektedir.

3D Ağız İçi Tarama

3D Ağız İçi Tarama

Tedaviler öncesinde tedavi planının oluşturulabilmesi için, 3D Ağız İçi Tarama ile dijital ortamda elde edilmektedir. Dijital olarak ölçü alınması, büyük ölçü kaşıklarının kullanılmasına ihtiyaç bırakmadığı için büyük kolaylık ve avantaj sağlamaktadır. Ayrıca 3 boyutlu renkli tarayıcı ile elde edilen ölçülerinizin, 3 boyutlu yazıcı ile modellenmesi de yapılabilmektedir.

Dijital Panoramik Röntgen

Dijital Panoramik Röntgen

Dişlerde meydana gelen komplikasyonların tespiti açısından radyografi yöntemi oldukça önemlidir. Panoramik röntgen ile dişlerin hepsi ve çenedeki tüm sorunlar bir tek röntgen filmi ile görülebilir. Çene kemiğinde bulunan kistler veya tümörlerin teşhisinde ,kemik kayıplarının derecesinin tespitinde ve bazı gözle görülemeyn çürük-kırık gibi durumların teşhisinde röntgenler büyük önem taşır

Tüm cerrahi işlemlerden önce, implant yapımında ve ortodontik işlemlerin öncesine radyografiye başvurulurRöntgenin dijital ortamda gerçekleştirilmesi hem alınan radyasyonu azaltır hem de görüntü kalitesini artırır. Bu da tabii ki tedavinin olumlu sonuç vermesi üzerinde etkilidir. Bu röntgenler aynı zamanda dört ayrı pozisyondan dişlerin ve çenenin görülmesine yardımcı olur. Diğer metotlara göre daha kaliteli olan bu işlem çocuklar üzerinde de uygulanabilir.

Dijital Panoramik Röntgen Sistemin Faydaları

 • Bu röntgen daha geniş çeneye sahip olan hastaların tüm çene yapısını gösteren özel bir çekim moduna sahiptir.
 • Yine çocuklar için özel olarak geliştirilmiş bir modu da vardır.
 • Röntgende bulunan ölçek özellikle implant uygulamalarında kolaylık sağlar.
 • Periapikal kalitesini yansıtan film mevcuttur.
 • Gömülü dişleri ve oluşan lezyonları görme şansı veren orthagonal film özelliği vardır.
 • Tüm dişler ve çene yapısı bir röntgen üzerinde görülebilir.
 • Gözle görülmeyen çürük, çatlak, tümör gibi oluşumları fark etmeye yarar.
 • Bu röntgenler sayesinde birçok hastalık erken tanı sayesinde kolayca tedavi edilebilir. Böylece hem maliyet düşer hem de zamandan tasarruf sağlanır.
 • Dijital röntgen sayesinde görüntü kalitesi artmaktadır. Yine daha az radyasyon yaydığı için oldukça sağlıklıdır.
 • Bu röntgenlerde DR sistemi vardır. Bu sistem istenilen oranda büyütme veya küçültme sağlamakta; CD'ye aktarım imkanı vardır, e-mail yoluyla görüntü basılabilmektedir.

Dijital diş hekimliği uygulamaları özellikle implant cerrahisinde ve protez planlamasında etkili ve güvenli uygulamalar sunar

CAD/CAM Sistemler

CAD/CAM SİSTEMLER

Dental Cad/Cam sistemleri diş hekimliğinde bilgisayar desteği ile direk olarak hasta ağzından dijital ölçü alma tarama ve buna uygun restorasyonların hazırlanabildiği günümüz teknolojisidir.

Bu sistem kullanılarak hastaya aynı seansta tedavi yapılan dişe üst restorasyonu da tamamlanabilmektedir. Hem estetik hem de tek seans gibi çok daha kısa sürede tedavinin tamamlanabilmesi hasta ve hekim açısından bu sistemlerin en büyük avantajıdır.

Bir diğer önemli avantajı da daha önceleri hasta ağzından ölçü maddeleri kullanılarak alınan ölçülerin hastada oluşturduğu bulantı refleksinin olmamasıdır.

Bu sistemle yapılan tedavilerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

Kanal tedavi sonrası aşırı harap dişlerin restorasyonu

Daha önce restore edilmiş dişlerin daha estetik ve daha uyumlu restorasyonlarla değiştirilmesi

Inley-onley porselen dolgular

İmplant üstü full porselen restorasyonlar vb

Estetik diş hekimliğinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen gülüş tasarımı da günümüz dijital diş hekimliği uygulamaları ile daha kolay ve daha hızlı bir uygulama haline gelmiştir

Planlamanın yapıldığı seansta hastaya son görüntüsünün nasıl olacağını bir görüntü üzerinde sunabilme imkanı hem hasta hem de hekim açısından çok daha faydalı olmaktadır

Hastaya sunulan 3 boyutlu görüntü sayesinde fonksiyon ve estetik sağlanırken hastanın tüm beklentilerinin de hekim tarafından anlaşılabilmesini sağlayan bilgisayar destekli çeşitli programlar ile diş hekimliği yeni bir boyut kazanmıştır.

whatsappWhatsApp