Invisalign Şeffaf Plak

Invisalign Şeffaf Plak

Invisalign (Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodontik Tedavi)

Gelişen teknoloji ve insanların ortodontik tedavilerden beklentilerine daha konforlu ve estetik cevap vermek adına kullanıma sunulan şeffaf plaklarla ortodontik tedaviler (invisalign) son yıllarda telle yapılan ortodontik tedavilere iyi bir alternatif olarak ortodontistlerin tedavi planlamalarında yer almaktadır.

Diş telleri aralarına yiyecek kaçmasıyla yahut tellerin ağız içi yumuşak dokulara batmasıyla hastaya rahatsızlık verebilmekte ve genel itibariyle metal oldukları için ağızda istenmeyen bir görüntü oluşturabilmektedir. Invisalign tedavisi ile sosyal kaygılarınızı bir kenara bırakarak tedavi olduğunuz dışarıdan anlaşılmadan da çapraşık dişlerinizde düzelme elde edebilirsiniz. Plaklar istenildiği zaman çıkartılabildiği için önemli toplantılarınızda ya da nişan, düğün veya mezuniyet gibi özel günlerinizde plaklarınızı çıkartarak tedaviye kısa süreyle ara verebilirsiniz.

Invisalign tedavisi hastaların dişlerinin üzerine takıp çıkartabildiği plastik şeffaf plaklar ile yapılmaktadır.  Şeffaf plak tedavisi de aynı tellerde olduğu gibi dişleri kemik içinde hareket ettirme prensibine dayanmaktadır. Bu nedenle diş hekimliği eğitiminden sonra ortodonti uzmanlık eğitimi almış ortodonti uzmanı tarafından yapılmalıdır. 

İNVİSALİGN ŞEFFAF PLAKLARLA (TELSİZ) ORTODONTİ

Hastanın dişlerinin üç boyutlu taramalarından elde edilen ve birebir hastaya özel olarak hazırlanan plaklar, dişlerin üzerine kuvvet uygulayarak dişlerin kemik içinde hareket etmesini sağlar.

Ağız içi taramanız yapıldıktan hemen sonra tedavi sonucunuzu sanal ortamda animasyon olarak görebildiğiniz gibi diğer kayıtlarınız ile birlikte sisteme aktarıldıktan birkaç gün sonra gelen tedavi planlamanız ile gerçeğe en yakın tedavi sonucu simülasyonunuzu da görebilir ortodontistiniz ile beraber sonuç hakkında değerlendirmeler yapıp değişiklikler isteyebilirsiniz.

Invisalign şeffaf plakları ile gençlerde ve yetişkinlerde her türlü alt-üst diş çapraşıklıklarının ve açık kapanış ile derin kapanış bozukluklarının tedavileri gerçekleştirilebilmektedir. Erişkinlerde protez öncesi diş konumlandırmalarda da şeffaf plak sistemlerine başvurulmaktadır. Günümüzde yapılan geliştirme çalışmaları ile cerrahi vakalarda dahi ameliyat öncesi ve sonrası tedavilerde de Invisalign uygulanabilmektedir.

Invisalign sisteminde metal braketlerin yerini ataşman dediğimiz küçük kompozit eklentiler ve tellerin yerini de plaklar almaktadır. Hastadan alınan fotoğraf, film ve ağız içi tarama kayıtlarından sonra ClinCheck programıyla üç boyutlu planlama ortodonti uzmanınca gerçekleştirilir. Sonrasında şeffaf plakların tüm tedavi safhalarına uygun olarak üretimi tamamlanır. Şeffaf plakların ortalama 7-10 günde bir değiştirilmesiyle birlikte dişlerde değişimler başlar. Bu plakların başarılı olabilmesi için günde 20-22 saat yemekler ve diş fırçalamak dışında dişlerin üzerinde takılması gerekmektedir. Invisalign sisteminde kontroller aylık ya da iki aylık süreçlerde yapılmaktadır.  Tel tedavisine göre kontrollere gelme sıklığı daha az olmasıyla da şehir dışından gelen hastaların yahut yoğun çalışma temposundan kontrollerine her ay gelemeyen hastalar için ideal bir tedavi şeklidir.whatsappWhatsApp