Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi

Diş hekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti, diş ve çene yüz düzensizlikleri ile ilgilenir. Bu düzensizliklerin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış diş hekimine ortodontist denir. Ortodontist olmak için önce beş sene süren diş hekimliği fakültesinin bitirmek sonra da dört yıl veya daha uzun süren bir uzmanlık/doktora programını tamamlamak gerekir.  Bu eğitim sırasında ortodontist, diş ve çene yüz hareketlerini yönlendirip kontrol etmek için gerekli bilgiler öğrenir ve bu alanda çeşitli bilimsel çalışmalarda bulunur. Sadece uzmanlık/doktora eğitimini başarı ile tamamlamış olan diş hekimleri, ortodontist ünvanını kullanabilirler.

Halk arasında 'tel tedavisi' olarak da bilinen ortodonti, Latince'de düz anlamına gelen 'ortos' ve diş anlamına gelen 'dontos' kelimelerinden köken alır.

Gelişen teknoloji ve insanların ortodontik tedavilerden beklentilerine daha konforlu ve estetik cevap vermek adına kullanıma sunulan şeffaf plaklarla ortodontik tedaviler (invisalign) son yıllarda telle yapılan ortodontik tedavilere bir alternatif olarak yer almaktadır.

Sabit Ortodontik Braketler

SABİT ORTODONTİK BRAKETLER

Kalıcı dişler tamamen çıktıktan sonra üzerlerine özel yapıştırıcılarla yapıştırılan braketler seramik ve çeşitli metal alaşımlarından üretilirler. Ortodontik tedavilerde genelde metal braketler kullanılır. Ancak estetik kaygısı olan hastalar için üretilen seramik braketler her ne kadar tedavi süresini uzatsa da bunun önüne geçmek için üretilen safir braketler estetik kaygısı olan hastalara ideal bir tedavi seçeneği sunmaktadır.

Sabit braketler dişlerin görünen yüzeyine (labial ortodonti) yapıştırılabildiği gibi görünmeyen iç yüzeylerine (lingual ortodonti) yapıştırılarak farklı tekniklerle de kullanılabilir. Ayrıca ortodontistinizin alışkanlıkları ve deneyimine göre tercih ettiği daha farklı teknik ve sistemler de mevcuttur. Size en uygun sistem ve tedavi seçeneğini muayeneniz esnasında ortodontistiniz anlatacaktır.

Fonksiyonel/Ortopedik Apareyler

Genellikle ergenlik döneminde kullanılan bir yöntemdir. Hasta tarafından kolayca takılıp çıkarılabilen bu apareyler, alt ve üst çenedeki uyumsuzlukları tedavi eder. Haraketli (takılıp çıkarılabilen)  ve sabit olan çeşitleri olmakla birlikte oldukça etkili bir tedavi şeklidir.

Invisalign Şeffaf Plaklarla
(Telsiz) Ortodonti

İNVİSALİGN ŞEFFAF PLAKLARLA (TELSİZ) ORTODONTİ

Invisalign şeffaf plaklarla ortodonti sayesinde çapraşık dişler diş teli kullanılmadan görünmeyen şeffaf plaklar ile düzeltilebilmektedir. Hiç ortodontik tel kullanılmadan invisalign sistemi ile ortodontik tedavi mümkündür. Birçok vakada uygulanabilecek olan bu sistemin sizin için de uygun olup olmadığına doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir.

Telsiz ortodontik tedavide, bilgisayar ortamında tasarlanan bu şeffaf plaklar her ay için 3 adet hazırlanıp 1 ve 2 hafta gibi sürelerle değiştirilip dişlerin arzu edilen ideal pozisyona gelmesini sağlamaktadır.

Ortognatik Cerrahi

ORTOGNATİK CERRAHİ

Çenelerin birbirlerine ve yüze göre uyumsuzluğu durumunda veya ortodontik tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda ortognatik tedaviye başvurularak, bu bozuklukların düzeltilmesi sağlanabilir.

Ortodontik tedavi bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Özellikle çenenin yüze olan uyumsuzluğu söz konusu olduğunda ortognatik cerrahi başarılı ve etkili sonuçlar almaktadır. Bazı sorunlar vardır ki ortodontik tedaviye yanıt vermeyebilir veya bu tedavi yetersiz kalır. İşte bu durumlarda devreye ortognatik cerrahi yöntemi girer. Özellikle kazalardan veya yaralanmalardan sonra ortaya yüz ve çene ile ilgili problemler, uyumsuzluklar çıkabilmektedir. Bu durum hastanın psikolojisini de etkiler çünkü estetik açıdan da problem oluşturur.

Çocuklarda Ortodontik Tedavi

ÇOCUKLARDA ORTODONTİK TEDAVİ

Çocuklarda 6-7 yaşlar süt dişlerin dökülüp kalıcı dişlerin sürülmeye başlandığı dönemdir. O nedenle ilk ortodontik muayenelerin bu süre zarfında yapılması gerekir. Bu muayeneler genellikle "koruyucu ve önleyici tedavi" amacını taşır. Yani çocukta oluşabilecek bozuklukların ve çürümeye meyilli olan dişlerin tespiti yapılmaktadır. Çünkü erken teşhis edilen vakalar elbette daha kısa ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Yapılan muayenenin ardından diş hekimi eğer gerekli görürse ortodontik tedaviye başlayabilir. Çocuğun ağzında süt dişler dökülmeden de ortodontik tedavi yapılabilir. 6 ayda bir yapılan kontrollerle çocuğunuzun dişlerinde ve çene yapısında herhangi bir bozukluğun olup olmadığı belirlenebilir.

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

YETİŞKİNLERDE ORTODONTİK TEDAVİ

Çocukluk döneminde teşhis edilemeyen ve geç kalınmış vakalarda veya 20'lik dişlerin çıkıp dişlerde çapraşıklık adını verdiğimiz bozuklukların olduğu durumlarda hem estetik görüntüyü düzeltmek hem de kişide oluşan sorunları çözmek amacıyla ortodonti müdahaleleri yapılmaktadır. Bu tarz problemler yeme bozukluğundan, çiğneme zorluğuna kadar birçok soruna yol açar.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık milimetrik boyutlarda ve estetik görüntüyü bozmayan diş renginde çeşitli braketler uygulanabilmektedir Tedavinin süresini hastanın dişlerindeki bozukluğun seviyesi, çapraşıklığın durumu etkilemektedir.

Yine sadece dişlerde olmayan üst ve alt çenede bulunan problemlerde ortodonti tek başına yeterli olamayacağından çeşitli cerrahi müdahalelere de gerek duyulabilir.

 Bu tedavi esnasında dişlerin ve ağzın bakımını aksatmamak ve tellere zarar verebilecek braketlerin arasına girebilecek kabuklu yemişlerde, sert cisimlerden ve kola gibi asitli içeceklerden sakınmak gerekmektedir.

whatsappWhatsApp